Τ.Π.Ε

Δημιουργία ψηφιακών βιβλίων από μαθητές του τμήματος ΣΤ1

Στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ με την εκπαιδευτικό Πληροφορικής κα.Κάππα Βιργινία, οι μαθητές δύο ομάδων του τμήματος ΣΤ1 δημιούργησαν ψηφιακά βιβλία με τη χρήση του λογισμικού Storyjumper. Μπορείτε να τα ξεφυλλίσετε πατώντας πάνω σε κάθε βιβλίο!

Book titled 'Ζώα υπό εξαφάνιση'Read this book made on StoryJumper
Book titled 'Bullying'Read this book made on StoryJumper

Πανελλήνια Ημέρα κατά του bullying

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.
Το τμήμα Δ3 του σχολείου δημιούργησε στο μάθημα ΤΠΕ το παρακάτω συννεφόλεξο.

Στα πλαίσια του μαθήματος με την εκπαιδευτικό Πληροφορικής κα.Κάππα Βιργινία και τα τμήματα της Πέμπτης και της Έκτης Τάξης, επεξεργαστήκαμε τις παρακάτω εικόνες με το online λογισμικό Pixlr, χρησιμοποιώντας τα εργαλεία αποκοπής, οριζόντιας περιστροφής, προσθήκης κειμένου και εναλλαγής χρωμάτων. Ήταν μια πολύ δημιουργική δραστηριότητα για τους μαθητές και το αποτέλεσμα φαίνεται παρακάτω.

1. Δραστηριότητα για τις βασικές έννοιες στον υπολογιστήhtml
  2. Δημιουργία ενός παιχνιδιού στο Scratchicon_scratch
  3. Δημιουργία ενός παιχνιδιού με λαβύρινθο στο Scratchicon_scratch
  4. Δημιουργία ενός παιχνιδιού με λαβύρινθο και χρονόμετρο στο Scratchicon_scratch
  5. Παιχνίδι λαβύρινθου στο Scratchicon_scratch
  6. Πρόβλημα απόφασης στο Scratchicon_scratch
  7. Δείτε το παρακάτω πρόγραμμα στο Scratchicon_scratch. Στη συνέχεια, δημιουργήστε ένα παρόμοιο πρόγραμμα με τις πρωτεύουσες των νομών της Πελοποννήσου.
  8. Δείτε το παρακάτω πρόγραμμα στο Scratchicon_scratch. Στη συνέχεια, δημιουργήστε ένα παρόμοιο πρόγραμμα με δικές σας κατηγορίες και ερωτήσεις.
  9. Παιχνίδι λαβύρινθου από το τμήμα ΣΤ1…icon_scratch
  10. Συμπληρώστε τη κατάλληλη εντολή περίμενε για να ολοκληρώσετε το διάλογο μεταξύ των δύο μορφών…icon_scratch
  11. Συμπληρώστε τη κατάλληλη εντολή περίμενε και τις κατάλληλες ερωτήσεις και απαντήσεις για να ολοκληρώσετε το διάλογο μεταξύ των δύο μορφών. Οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις θα αφορούν πόλεις που φιλοξένησαν Ολυμπιακούς αγώνες από το 1984 μέχρι και σήμερα...icon_scratch
  12. Άσκηση στο πρόγραμμα ζωγραφικήςpdf-icon-small
  13. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένουpdf-icon-small
  14. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένουpdf-icon-small
  15. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένουpdf-icon-small
  16. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένουpdf-icon-small
  17. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένουpdf-icon-small
  18. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένουpdf-icon-small
  19. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένουpdf-icon-small
  20. Δημιουργία ενός κουίζ γνώσεων με το πρόγραμμα παρουσιάσεωνpdf-icon-small
  21. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…Askisi_4_Epoxes.
  22. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…Askisi7_word.
  23. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…Askisi8_word.
  24. Ασκήσεις με κρυπτόλεξα…Word9_askisi.
  25. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…Word10_askisi.
  26. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…Askisi11_word.
  27. Δημιουργία ενός ημερολογίου με το πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…Hmerologio.
  28. Άσκηση στο πρόγραμμα παρουσιάσεων. Κατεβάστε το αρχείο και εμπλουτίστε το, έτσι ώστε να δημιουργήσετε μια παρουσίαση για τους μήνες του χρόνου. Μπορείτε να δημιουργήσετε και ένα ημερολόγιο…imerologio.
  29. Άσκηση στο πρόγραμμα παρουσιάσεων. Κατεβάστε το αρχείο και εμπλουτίστε το, έτσι ώστε να δημιουργήσετε μια παρουσίαση για τις πρωτεύουσες των νομών της Πελοποννήσου…protevouses_nomon.
  30. Άσκηση στο πρόγραμμα παρουσιάσεων. Κατεβάστε το αρχείο και εμπλουτίστε το, έτσι ώστε να δημιουργήσετε ένα τέστ γνώσεων για τα ζώα της ζούγκλας…Test_Zoa.
  31. Άσκηση στο πρόγραμμα παρουσιάσεων. Κατεβάστε το αρχείο και βάλτε σε κάθε διαφάνεια διαφορετικό χρώμα. Στη συνέχεια εφαρμόστε σε κάθε διαφάνεια διαφορετικό τρόπο εναλλαγής…xromata
  32. Άσκηση στα υπολογιστικά φύλλα…Vathmoi.
  33. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…Word_story1.
  34. Άσκηση στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου…anakiklosi.

Κατασκευές με lego wedo

Εντολές Scratch για τις παραπάνω κατασκευές…odigies_wedo.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι

1. Περιβάλλον προγραμματισμού Scratch.
  2. Εκπαιδευτικό υλικό τάξεων δημοτικού.
  3. Πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.
  4. Πρόγραμμα δημιουργίας εννοιολογικών χαρτών.