Συμμετοχή του σχολείου μας στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Στις 7/4/2016 θα διεξαχθεί στο 4ο Γυμνάσιο Πύργου το 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του φεστιβάλ…html

Το σχολείο μας θα συμμετέχει με τους μαθητές του τμήματος ΣΤ1, με δύο έργα:

1. Ηλεκτρονικό ταξίδι στο κόσμο των γνώσεων.Στόχος του έργου είναι η δημιουργία ενός ηλεκτρονικού τεστ γνώσεων, με το πρόγραμμα παρουσιάσεων powerpoint. Θα περιλαμβάνει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Ο χρήστης
    θα μπορεί να επιλέγει κατηγορία και να περιηγείται στις ερωτήσεις. Κάθε κατηγορία περιέχει τρεις ερωτήσεις.Δείτε το έργο….Ηλεκτρονικό ταξίδι στον κόσμο των γνώσεων!
  2. Ψάχνοντας την έξοδο του Λαβύρινθου.α παιδιά της έκτης τάξης δημιούργησαν ένα παιχνίδι χρησιμοποιώντας το περιβάλλον προγραμματισμού Scratch, όπου δύο παίχτες θα πρέπει να ξεκινήσουν από δύο διαφορετικά σημεία ενός λαβύρινθου και να φτάσουν στο τέλος του λαβύρινθου.
    Ο πρώτος παίχτης κινείται με τα βελάκια και ο δεύτερος παίχτης με τα γράμματα Α, W, S, D. Έχουμε τέσσερις νυχτερίδες που παίζουν το ρόλο του εχθρού. Ο λαβύρινθος περιέχει μια σημαία η οποία δείχνει την μέση της διαδρομής.
    Μέσα στο παιχνίδι υπάρχει μια πράσινη μπάλα η οποία πάει τον κάθε παίχτη σε διαφορετική τοποθεσία. Όποιος ακουμπήσει πρώτος την πράσινη γραμμή του τερματισμού κερδίζει. Δείτε τη σελίδα του έργουicon_scratch

6o_digifest_A3_afisa